Deváťáci v tepelné elektrárně Mělník

Deváťáci v tepelné elektrárně Mělník

14.11. navštívili všichni žáci 9. tříd tepelnou elektrárnu Mělník. Tím ukončili ve fyzice témata, ve kterých se od září seznamovali s vlastnostmi a výrobou elektrické energie. Není nic názornějšího než elektrárna sama.

Dozvěděli se spousty zajímavých věcí o vlastní elektrárně. Fakt, že „spolyká“ 10 vagónů uhlí za jednu hodinu plného výkonu, nás překvapil. Kotel, který je srdcem elektrárny, není pevně ukotven v zemi, ale je pověšen na lanech, která jsou ukotvena na velkých pružinách. Aby mohl kotel při změnách teplot měnit svůj rozměr ( rozpínání kovů). Při ochladnutí se zmenší o 30 cm!! Na střeše kotle, ve výšce 234 m, byl krásný výhled. Málokdo z nás se v minulosti díval na vysoké komíny shora. Krásný výhled za krásného počasí!
Měli jsme možnost vidět i vyndanou turbínu, která byla připravena k opravě. Měla hmotnost 12 tun a byla z oceli. V jedné lopatce byla díra. Tuto díru udělala kapka vody, která byla pod tlakem 15 MPa!!
Akce se vyvedla, …jen škoda, že jsme se nemohli podívat do kotle, ale 1 300° C by na nás asi bylo už dost:-).
Mgr. Zdeněk Dvořák

 

x

Cookies používáme k tomu, abychom vám poskytli nejlepší zkušenost na našich webových stránkách. Pokud budete pokračovat v prohlížení, souhlasíte s používáním cookies.

Souhlasím