Exkurze do obchodního domu Ikea

V rámci Mezinárodního dne, který byl motivován Švédskem, vyrazil Akademický klub dodatečně dne 17. 5. na exkurzi do obchodního domu Ikea na Černém mostě. Členové klubu zažili parádní 4 hodinový program. Prohlídli si zázemí obchodního domu, kam zákazník nemůže. V besedě se zástupkyní ředitele se dozvěděli, co je její náplní práce a základní informace o Ikea. Z odpovědi na dotaz zjistili, že jsou první školní exkurze v historii obchodního domu. Dále se s pověřenými zaměstnankyněmi povídalo o historii a filosofii firmy. Došlo i na zábavnou hru na přemýšlení. V dalším vzdělávacím povídání s jinou zaměstnankyní se akademici dozvěděli například o vedení výběrových řízení při hledání nových zaměstnanců. Mnoho času bylo věnováno i ekologii, na kterou firma spolu s dobročinností rozhodně nezapomíná. Na závěr akce mohli žáci nahlédnout i do království “šrotmena”, tam, kde se v obchodním domě opravdu pečlivě třídí odpad. Celá akce byla zpříjemněná velmi vřelým přístupem všech zaměstnanců a bohatým občerstvením včetně oběda zdarma. Žáci si z akce odnesli sešit a propisku, což většina použila k zápisu poznatků z akce a jako dárek na rozloučenou dostali také krabičku na potraviny.

EXKURZE V IKEA – ČERNÝ MOST
S akademickým klubem jsme byli na zajímavé exkurzi v IKEA. Tam nás, přestože jsme byli jejich první školou, uvítali s otevřenou náručí a stoly plnými jídla. Dozvěděli jsme se nejen o historii, ale i o současných projektech IKEA. 
Věděli jste, že IKEA, jak ji známe, začala jako prodej sirek chlapce jménem Ingvar Kamprad? A když přidáme název Elmaryd, což je statek, na kterém Ingvar vyrůstal, a region statku- Aginnaryd, vznikne nám známý název IKEA
První obchodní dům Kungens Kurva byl otevřen v roce 1965. v ČR byla první IKEA až v roce 1991.
A jak začít v IKEA pracovat?
Pokud se tu ucházíte o zaměstnání, musíte jít na pohovor. Není to pohovor jako každý jiný, tenhle trvá 3 hodiny, ale zábavnou formou. Například se pracuje a diskutuje ve skupinách a zaměstnavatel pozoruje, jak pracujeme v kolektivu a jestli jsme aktivní. Podle toho rozhodne, jestli nastoupíme.
Nejvíce nás zaujalo, že se IKEA zaměřuje na ekologii. Například se snaží snížit množství plastových lahví a sáčků, podporuje a pomáhá chudým rodinám v Africe (dětem staví školy, ženám shání práci) nebo se také snaží podpořit šetření energie. Na webových stránkách najdeme návod na šetření energie.
Od roku 1956 začala IKEA provozovat montovaný nábytek a vymyslela ploché balení. Pak je totiž více prostoru, méně aut a méně znečištěného prostředí.
V IKEA lze dokonce vytřídit více jak 20 druhů odpadu, nebo si dokonce můžeme zaplatit služby IKEA na zrecyklování odpadu. Množství tříděného odpadu v IKEA je 98%.
IKEA si dala a plní svůj dlouhodobý cíl: od roku 2008 odebírá 100% obnovitelné energie
IKEA také spolupracuje s FSC, kde společně zasazují nové stromy na vykácených místech. Nejenže pomáhá dětem v Africe, ale také dětským domovům v ČR. 

článek napsala Tereza Pencová 8. B

 

x

Cookies používáme k tomu, abychom vám poskytli nejlepší zkušenost na našich webových stránkách. Pokud budete pokračovat v prohlížení, souhlasíte s používáním cookies.

Souhlasím