"Hrdinové přicházejí a odcházejí, legenda žije dál" Na Kolínskou boudu vyrazili další hrdinové a tím legenda lyžařského kurzu ZŠ Ohradní v předvánočním čase nezanikla.
Lyžák 2, lyžák 1 – školní rok 2021/2022

Lyžák 2

V letošním školním roce se podařilo zorganizovat a naplnit už druhý turnus lyžařského výcviku, který se konal od 20. do 25. února v Peci pod Sněžkou.
Na hory vyrazilo 54 žáků a 6 učitelů. Ti si žáky rozdělili na Snowboarďáky a lyžaře, které bych pracovně nazvala Sněženky a Machři.

Machři se ukázali početnou skupinou, a užívali si zejména červenou a černou sjezdovku na Hnědém vrchu. Jedno odpoledne se také vydali na sjezdovku do Jánských lázní, kde si neplánovaně vyzkoušeli poskytnutí první pomoci v praxi. Ostatní družstva si užívala na okolních svazích a ke konci pobytu se jejich členové radovali z individuálních pokroků. Poslední den odpoledne proběhlo také porovnání lyžařských dovedností ve slalomu na čas.
Večery jsme trávili hlavně společnými aktivitami, např. žáci se dozvěděli, jaká pravidla chování platí na sjezdovkách, promítal se film, řešil se zábavný kvíz, konaly si i večerní procházky, nebo proběhla školní adaptace televizní soutěže Na lovu. Poslední večer patřil diskotéce, kterou si zorganizovali sami žáci.
Pak už následovalo jen balení a odjezd, při kterém se podařilo identifikovat všechny zapomenuté a ztracené věci. Jako učitelé jsme nejvíce ocenili, že se podařilo (až na malé výjimky) přivézt zpět podobný počet žáků, lyží, hůlek, snowboardů a bot, který na hory odjel.

Díky všem zúčastněným za hezkých 5 dní.

A všem lyžařům: užijte si ještě během jarních prázdnin dobré sněhové podmínky, ať se ve zdraví setkáme po prázdninách.

Lyžák 1

“Hrdinové přicházejí a odcházejí, legenda žije dál”
Na Kolínskou boudu vyrazili další hrdinové a tím legenda/tradice lyžařského kurzu ZŠ Ohradní v předvánočním čase nezanikla.

Po roční pauze způsobené pandemií se opět v Peci pod Sněžkou uskutečnil v předvánočním čase lyžařský kurz. Povedlo se ho uspořádat i přes velmi velkou administrativní a organizační zátěž. Ve čtvrtek 16. 12. 2021 tak vyjelo lyžovat nebo snowboardovat 60 žáků ze 6. až 9. tříd.

Lyžák začal malým problémem s rozbitou rolbou. Účastníci vyjeli bez problémů, ale rolba s jejich zavazadly měla poruchu motoru. Úvodní rozřazení žáků do družstev a kontrola výzbroje tak proběhla s posledním denním světlem. Večerní program vyplnila přednáška o bezpečnosti na sjezdovkách.

Druhý den se naštěstí nenaplnila špatná předpověď počasí. Místo mlhy svítilo sluníčko. Sněhu bylo dostatek, ale byl zmrzlý, což pro první jízdy a nácviky bylo náročné a to hlavně pro začátečníky. Žáci byli na svahu snaživí, takže se udělal velký kus práce. Pobyt na svahu se díky posunutému obědu protáhl do odpoledne a zpět na Kolínskou na sladké borůvkové knedlíky se jelo rolbou. Program před večeří byl volitelný a děti vybíraly z možností koupání v bazénu či vycházky do okolí.

Třetí den byl zalitý sluncem a zmrzlý sníh byl ještě tvrdší. Tentokrát se na sjezdovku a vlek dostali i lyžaři začátečníci. Jejich snaha byla velká a stejně tak i jejich pokrok. Takže když se na svahu jako překvapení pro učitele i žáky objevil bývalý učitel ZŠ Ohradní Mirek Jindřich, mohl vidět jak už všichni krásně jezdí.
Odpolední program opět nabídl bazén nebo procházku a večer se na přání žáků sledovalo finále Stardance.

V neděli se trochu zhoršilo počasí. Mírně foukalo, bylo pod mrakem a sluníčko se ten den moc neukázalo. Všechna družstva, až na lyžaře začátečníky, se rozjela po celém lyžařském areálu. V rámci výuky došlo i na oblíbené samostatné jízdy. Odpolední program vyplnily týmové hry na sněhu a v rámci regenerace byla navíc i možnost vířivky. Večer si žáci zahráli video kvíz, který byl věnovaný učitelské profesi.

V noci na pondělí nasněžilo, ráno bylo mrazivé. Lyžaři a snowboardisti si tak vyzkoušeli pár centimetrů prachového sněhu, ale i nebezpečí schovaného ledu pod ním. Večerní program vyplnila zajímavá přednáška majitele Kolínské boudy o Africe, kde cestoval jako kuchař s “Tatrou kolem světa 2”.

Poslední den na svahu si všichni užili, pokrok byl u všech obrovský. Někteří lyžaři si sjeli černou sjezdovku a i začátečníci snowboardisti zvládli bez problémů červenou sjezdovku na Hnědý vrch. Na konci ježdění měli někteří lyžaři a snowboardisti opravdový zážitek. Rolba, která všechny vozila zpět na ubytování měla poruchu. Takže pro poslední žáky dojel sněžný skútr a odtáhl je na laně. Večer patřil vánočnímu programu v podobě předávání dárků a nechyběla ani diskotéka:-).

Uspořádání lyžařského kurzu se letos opravdu povedlo a poděkování za něj patří všem zúčastněným učitelům a hlavně paní učitelce Ferbasové a panu učiteli Musilovi. Obdiv zaslouží i samotní účastníci – žáci. Jejich pokrok a snaha byla velká. Stejně tak jejich radost z pobytu na horách.
Na co se bude dlouho vzpomínat a čeho si učitelé velmi váží, byla skvělá atmosféra mezi žáky. Všichni si navzájem pomáhali a moc hezky se k sobě chovali a bylo jedno jestli je to kluk, holka, “Áčák”, “Béčák”, “Céčák” nebo “deváťák” či “šesťák”.
Navíc někteří hoši se stali úplnými hrdiny. Bez reptání se vzdali pohodlí, když bylo třeba a s úplnou samozřejmostí přiložili ruku k dílu a nakládali i vykládali bagáž a do tepla chalupy nebo autobusu přicházeli jako poslední.
Tím vším se stal lyžák 2021 pro nás nezapomenutelným.
To byli hrdinové, kteří zdárně přispěli k legendě lyžařského kurzu na Kolínské boudě.