"Hrdinové přicházejí a odcházejí, legenda žije dál" Na Kolínskou boudu vyrazili další hrdinové a tím legenda lyžařského kurzu ZŠ Ohradní v předvánočním čase nezanikla.
Lyžák 2021

“Hrdinové přicházejí a odcházejí, legenda žije dál”
Na Kolínskou boudu vyrazili další hrdinové a tím legenda/tradice lyžařského kurzu ZŠ Ohradní v předvánočním čase nezanikla.

Po roční pauze způsobené pandemií se opět v Peci pod Sněžkou uskutečnil v předvánočním čase lyžařský kurz. Povedlo se ho uspořádat i přes velmi velkou administrativní a organizační zátěž. Ve čtvrtek 16. 12. 2021 tak vyjelo lyžovat nebo snowboardovat 60 žáků ze 6. až 9. tříd.

Lyžák začal malým problémem s rozbitou rolbou. Účastníci vyjeli bez problémů, ale rolba s jejich zavazadly měla poruchu motoru. Úvodní rozřazení žáků do družstev a kontrola výzbroje tak proběhla s posledním denním světlem. Večerní program vyplnila přednáška o bezpečnosti na sjezdovkách.

Druhý den se naštěstí nenaplnila špatná předpověď počasí. Místo mlhy svítilo sluníčko. Sněhu bylo dostatek, ale byl zmrzlý, což pro první jízdy a nácviky bylo náročné a to hlavně pro začátečníky. Žáci byli na svahu snaživí, takže se udělal velký kus práce. Pobyt na svahu se díky posunutému obědu protáhl do odpoledne a zpět na Kolínskou na sladké borůvkové knedlíky se jelo rolbou. Program před večeří byl volitelný a děti vybíraly z možností koupání v bazénu či vycházky do okolí.

Třetí den byl zalitý sluncem a zmrzlý sníh byl ještě tvrdší. Tentokrát se na sjezdovku a vlek dostali i lyžaři začátečníci. Jejich snaha byla velká a stejně tak i jejich pokrok. Takže když se na svahu jako překvapení pro učitele i žáky objevil bývalý učitel ZŠ Ohradní Mirek Jindřich, mohl vidět jak už všichni krásně jezdí.
Odpolední program opět nabídl bazén nebo procházku a večer se na přání žáků sledovalo finále Stardance.

V neděli se trochu zhoršilo počasí. Mírně foukalo, bylo pod mrakem a sluníčko se ten den moc neukázalo. Všechna družstva, až na lyžaře začátečníky, se rozjela po celém lyžařském areálu. V rámci výuky došlo i na oblíbené samostatné jízdy. Odpolední program vyplnily týmové hry na sněhu a v rámci regenerace byla navíc i možnost vířivky. Večer si žáci zahráli video kvíz, který byl věnovaný učitelské profesi.

V noci na pondělí nasněžilo, ráno bylo mrazivé. Lyžaři a snowboardisti si tak vyzkoušeli pár centimetrů prachového sněhu, ale i nebezpečí schovaného ledu pod ním. Večerní program vyplnila zajímavá přednáška majitele Kolínské boudy o Africe, kde cestoval jako kuchař s “Tatrou kolem světa 2”.

Poslední den na svahu si všichni užili, pokrok byl u všech obrovský. Někteří lyžaři si sjeli černou sjezdovku a i začátečníci snowboardisti zvládli bez problémů červenou sjezdovku na Hnědý vrch. Na konci ježdění měli někteří lyžaři a snowboardisti opravdový zážitek. Rolba, která všechny vozila zpět na ubytování měla poruchu. Takže pro poslední žáky dojel sněžný skútr a odtáhl je na laně. Večer patřil vánočnímu programu v podobě předávání dárků a nechyběla ani diskotéka:-).

Uspořádání lyžařského kurzu se letos opravdu povedlo a poděkování za něj patří všem zúčastněným učitelům a hlavně paní učitelce Ferbasové a panu učiteli Musilovi. Obdiv zaslouží i samotní účastníci – žáci. Jejich pokrok a snaha byla velká. Stejně tak jejich radost z pobytu na horách.
Na co se bude dlouho vzpomínat a čeho si učitelé velmi váží, byla skvělá atmosféra mezi žáky. Všichni si navzájem pomáhali a moc hezky se k sobě chovali a bylo jedno jestli je to kluk, holka, “Áčák”, “Béčák”, “Céčák” nebo “deváťák” či “šesťák”.
Navíc někteří hoši se stali úplnými hrdiny. Bez reptání se vzdali pohodlí, když bylo třeba a s úplnou samozřejmostí přiložili ruku k dílu a nakládali i vykládali bagáž a do tepla chalupy nebo autobusu přicházeli jako poslední.
Tím vším se stal lyžák 2021 pro nás nezapomenutelným.
To byli hrdinové, kteří zdárně přispěli k legendě lyžařského kurzu na Kolínské boudě.