Oko Země

Home / Oko Země

KOORDINÁTOR VE ŠKOLE:

Mgr. Milan Horák tel. 261 109 523 horak@zs-ohradni.cz

JAK JE ZŠ OHRADNÍ ZAPOJENA:

• jsme partnerskou školou projektu NEPZ (NEJBOHATŠÍ EKOSYSTÉMY PLANETY ZEMĚ)
  • škola podpořila koupi fotopasti v Indonésii na Sumatře v projektu Oko Země
  • sponzorovali jsme ji ze vstupného na přednášky NEPZ pořádané v naší škole pro žáky 1. i 2. stupně

CO ZŠ OHRADNÍ ZÍSKÁVÁ:

• data ze “své” fotopasti pro vzdělávací účely školy – 1 x za půl roku
  • unikátní záběry ze života divoce žijících zvířat v divočině
  • certifikát OKO ZEMĚ 2019-2024

ZÁZNAMY ZVÍŘAT Z FOTOPASTI:

TYGR HRABÁČ

CERTIFIKÁT:

VÍCE O PROJEKTU:

Oko Země je:
  • světový monitorovací projekt
Cíl projektu:
  • vytvořit mezinárodní vzdělávací program pro školy na pěti kontinentech
  • získávat záběry divokých zvířat
  • podporovat národní parky při odhalování pytláckých aktivit
Odehrává se ve spolupráci:
  • s Mezinárodní federací strážců IRF,
  • s národními federacemi strážců,
  • s národními parky a chráněnými rezervacemi, či rezervacemi.
Význam projektu: Již po celé generace se učíme ve školách o tom, jaká je anatomie zvířat, či jejich význam pro člověka. Nikdo nás však neučí o skutečném životě zvířat a o jejich významu pro celý ekosystém. Neučíme se o skutečném významu lesa, naše výuka postrádá souvislosti, etiku a přirozenost. Stále ve školách slyšíme slovní obraty jako lovná zvěř, či škodná, nebo užitečné zvíře. Uvěřili jsme v nepostradatelnost lesního hospodářství, či myslivosti v krajině, přijali jsme rizikovou chemizaci v zemědělství nebo ve stravování závislé na masném průmyslu.

Tohle jsou skutečně důležitá témata k otevřené diskusi. V době, kdy nám dnes a denně mizí z planety Země živočišné a rostlinné druhy, kdy hoří deštné a boreální pralesy, kdy se mění viditelně klima, se musíme zamyslet a konečně pohlédnout pravdě do očí kdo vlastně jsme my lidé, a přiznat si, že žijeme ve skutečnosti na planetě zvířat. Musíme obnovit respekt a úctu k přírodě.

Naším cílem je vytvořit podmínky pro výchovu a vzdělávání jedné celé generace lidí, kteří konečně pochopí, že jsou součástí Země, tedy přírody, a přestanou ji bezuzdně ničit ve jménu neudržitelného ekonomického růstu a konzumního způsobu života. Oko Země je nejenom klíč ke vzniku Etiky Země, ale také velkým varováním nastupující generace před chybami generací minulých i té současné.                                                                                                       (převzato z http://nepz.cz/oko-zeme/)

Podrobnosti o projektu: ZDE