Vyhráli jsme v projektu Lepší škola!!

Lepší škola má své vítěze!

V pátek 3. března byly vybrány dva nejlepší dětské nápady na zlepšení školy v Praze 4 – Michli v rámci soutěžního projektu Lepší škola. Vítěznými projekty jsou: Multifunkční amfiteátr ze ZŠ Ohradní a Učení na balkonu ze ZŠ Mendíků. Týmy obou vítězných projektů si odnesly šek na 50 000 korun na uskutečnění svých nápadů. Finanční podporu poskytly společnosti Microsoft, Česká spořitelna a O2 Czech Republic. Záštitu nad Lepší školou převzali za městskou část Praha 4 radní pro oblast školství a mládeže Jaroslav Míth a radní pro životní prostředí Ondřej Růžička. Projekt Lepší škola organizuje a zastřešuje platforma Lepší místo.

 V pátek 3. 3. se na Nuselské radnici sešlo 12 týmů ze 4 ZŠ Prahy 4 – Michle, aby před nezávislou porotou představily 12 vybraných nápadů, jak si představují svou lepší školu. Už od října 2016 pravidelně diskutovaly o tom, jak mohou zlepšovat prostor, ve kterém žijí, a přemýšlely o tom, co by mohly ve své škole zlepšit. Během února děti rozpracovaly své nápady do PPT prezentací a prošly školením na prezentační dovednosti, které zajistila společnost Microsoft.

Děti ze čtyř ZŠ (Bítovská, Mendíků, Na Líše, 0hradní), které se do projektu zapojily, poslaly přes aplikaci Lepší místo téměř sto nápadů na zvelebení své školy nebo jejího bezprostředního okolí. Do finále se však mohly za každou školu dostat jen tři nejlepší nápady, které dostaly plnou podporu k realizaci od vedení škol. (Výčet 12 finálových projektů viz příloha.) Nejlepší vybrané projekty nejprve získávaly podporu při veřejném hlasování od kamarádů a svých nejbližších. V pátek se pak celé úsilí dětí dovršilo při prezentaci vysněných projektů před porotou.

V porotě zasedli za společnost Microsoft Jana Rydlová (PR Consultant), za společnost Česká spořitelna Markéta Sodomková (Sociální bankovnictví a CSR) a za společnost O2 Marie Mališková (CSR a Sponzoring). Dalšími dvěma členy poroty byli oba radní Prahy 4, Jaroslav Míth a Ondřej Růžička.

Všichni porotci byli nadšení z toho, jakým způsobem se děti do soutěže zapojily a poděkovali jim za čas a energii, kterou do projektu vložily. „Dnešní finále jsem si moc užila, dětem se prezentace velmi povedly, “ říká Jana Rydlová, PR konzultantka společnosti  Microsoft a dodává: „Věříme, že díky Lepší škole děti získají nové dovednosti pro budoucí úspěšné studium a kariéru, např. schopnost týmové spolupráce, prezentace projektu nebo základy programování.“

„Finále bylo krásné, ráda bych ocenila hlavně dětmi výborně zpracované rozpočty,“ popisuje Markéta Sodomková ze společnosti Česká spořitelna, která všem zapojeným školám věnovala tablet. „Projektem Lepší škola chceme v mladých lidech probudit zájem o dění kolem nich. Ukázat jim, že i oni mohou ovlivnit, jak bude místo, kde žijí, vypadat.“

 „Děti dnes byly skvělé a vtipné. My dlouhodobě podporujeme mladé lidi ve věku od 15 let v realizaci jejich veřejně prospěšných nápadů. S Lepší školou chceme oslovit ještě mladší děti, protože jsme přesvědčeni, že čím dříve začnou vnímat možnost změnit veřejný prostor, tím hlouběji v nich zakoření touha podílet se na jeho vylepšování,“ dodává Marie Mališková za CSR v O2 Czech Republic.

„Podporuji jakoukoli aktivitu, kde se děti přímo zapojují a kde se současně propojuje vzdělávání a praxe. Jak už říkal Komenský, škola hrou“, vyjádřil se k průběhu soutěže Jaroslav Míth a Ondřej Růžička doplnil: „Já rozhodně fandím tomu, že děti samy vymýšlejí, co by chtěly zlepšit. Předpokládám, že v jejich očích by stálo zato zrealizovat všechny nápady.“

Plnit dětská přání a dětské sny je bezesporu inspirativní počin. „Věříme, že je jen otázkou času, kdy se k nám přidají další, a budeme moci zrealizovat mnoho dalších skvělých dětských nápadů na vylepšení škol. Protože to dává smysl,“ řekl po vyhlášení vítězů Petr Steklý z Lepšího místa. A nadšení dětí z výhry to jen potvrdilo. Teď už je jen potřeba oba vítězné projekty zrealizovat, aby děti mohly co nejdříve začít využívat v ZŠ Ohradní nový venkovní amfiteátr a v ZŠ Mendíků balkon, kde se budou moci učit.

Lepší místo je mobilní a webová aplikace, pomocí níž se může na zlepšování veřejného prostoru kdekoli v Česku podílet každý z nás.

Více na www.lepsimisto.info/lepsiskola.

x

Cookies používáme k tomu, abychom vám poskytli nejlepší zkušenost na našich webových stránkách. Pokud budete pokračovat v prohlížení, souhlasíte s používáním cookies.

Souhlasím